Club Awards

Belwest Foxes Soccer Club Inc. Awards (1989–Today)

If you have any further records of Awards at Belwest down the years please forward to secretary@belwestsoccer.com

Special Awards of the Years

2016

Award Recipient
Belwest Game Leader of the Year Hollie Rowan and Finn O'Brien
U12 Best & Fairest Award Ryan Aspland
U13 Best & Fairest Award Pasha Titov
U14 Best & Fairest Award Hafiz Karimi
Girls U14 Best & Fairest Award Shannon Harriott
Girls U16 Best & Fairest Award Nicola Staines
U18 Best & Fairest Award Tom Rankin
Girls U18 Best & Fairest Award Emma Montgomery
U12 Phoenix Coaches Award Cody Stuetz
U13 Div 2 Panthers Coaches Award Josh McWilliam
U13 Div 3 Scorpions Coaches Award Owen Sibly
U14 Div 1 Coaches Award Kai Houston
U14 Div 2 Coaches Award Jordan Savic
U14 Girls Coaches Award Indie McDonald
U16 Girls Coaches Award Darcy Billerwell
U18 Div 2 Red Coaches Award Dylan Jones
U18 Div 2 White Coaches Award Ali Sameeh
U18 Bazingas Coaches Award Kayley Bennitt
Junior Male of the Year Cooper Whitney U18 Div 2
Junior Female of the Year Caitlin Nichols U18 Div 2
Belwest Long Service Award David Butler
Belwest Long Service Award Matthew Findlay
Belwest Long Service Award Duncan Gammage
Belwest Long Service Award Josh Grace
Belwest Long Service Award Amelia Gulliver
Belwest Long Service Award Nicholas Jamonts
Belwest Long Service Award Corbin O'Brien
Belwest Long Service Award Jessica Osborne
Belwest Long Service Award Hollie Rowan
Belwest Long Service Award Nicola Staines
2016 Senior Mens player Harley Valerius
2016 Womens players Lizzie Uhr
2016 Steve Duffy Good Bloke Award Peter O'Brien
2016 Scott Findlay Coach of the Year Award Peter O'Brien
Mens Awards  
Golden Boot Mathew Watson
Div 1 Team Player Gareth Evans
Div 1 Most Consistent Harley Valerius
Div 1 Most Consistent Josh Grace
Div 1 Players Player Lee Pederick
Div 1 Mens 321 Ryan Bray
Div 7 Red Most Consistent Matthew Nock
Div 7 Red Players Player Dan Egan
Div 7 Red Team Player Aaron Golledge
Div 7 Red Mens 321 Chris Behnke
Div 7 White Most Consistent James Stickler
Div 7 White Players Player Stu Wise
Div 7 White Team Player Rael Matthews
Div 7 White Mens 321 Neil Davenport
Div 8 Most Consistent Jay Dixon
Div 8 Players Player Matt Watson
Div 8 Team Player Aaron Foy
Div 8 Mens 321 Bruno Kehl
Masters 2 Most Consistent Brad Waters
Masters 2 Players Player Adam Davies
Masters 2 321 Brad Waters
Masters 2 Team Player Dan Gunnell
Womens Awards  
Golden Boot Taryn Ashton
Div 1 Coaches Award Teneale Bray
Div 1 Most Consistent Cherie Roe
Div 1 Players Player Stephanie Shipard
Div 4 Coaches Award Alana Harwood
Div 4 Most Consistent Lindsay Bowland
Div 4 Players Player Sonea Oxenham
Div 5 Coaches Award StephanieChindamo
Div 5 Most Consistent Kerrie McCaffrey
Div 5 Players Player SallyWitt

2015

Award Recipient
Belwest Referee of the Year Brad McGrath
Belwest Game Leader of the Year Kai Houston
U12 Best & Fairest Award Daniel Castillo
U13 Best & Fairest Award Jordan Jones 
U13 Best & Fairest Award Daniel Misseri
Girls U13 Best & Fairest Award Annabelle Ingram
Girls U14 Best & Fairest Award Chloe Bailey 
Girls U14 Best & Fairest Award Jasmin Mecham-Crane
Girls U16 Best & Fairest Award Emily Davis
U16 Best & Fairest Award Raul Naidu
U16 Best & Fairest Award Bryn Roberts
U18 Best & Fairest Award Tom Rankin
U12 Panthers Coaches Award Matthew Stephenson
U12 Scorpions Coaches Award Owen Sibly
U13 Div 2 Coaches Award Liam Adams
U13 Div 3 Coaches Award Imogen McDonald
U13 Girls Coaches Award Grace Mosey
U14 Girls Coaches Award Anita Prihanggoto
U16 Div 2 Coaches Award Ishrak Islam
U16 Girls Coaches Award Jessica Barthelson
U18 Div 2 Coaches Award Cooper Whitney
Junior Male of the Year Jack Murray U12/2
Junior Female of the Year Shannon Harriott U13/3
Belwest Long Service Award Jacob Tulloch
Belwest Long Service Award Dylan Jones
Belwest Long Service Award Eleanor Cocks
Belwest Long Service Award Raul Naidu
Belwest Long Service Award Toby Stockbridge
Belwest Long Service Award Bruce Cunningham
Belwest Long Service Award Hugh Gulliver
Belwest Long Service Award Sean McCaffrey
Belwest Long Service Award Claire Osborne
2015 Senior Mens player Chris Behnke
2015 Womens players Larissa Campbell Div 3
2015 Steve Duffy Good Bloke Award Doug Witt
Life Member #14 Stuart Wise
Honarary Member Kathy Chick
Honarary Member Thomas Boschert
Mens Awards  
Div 3 Team Player Gareth Evans
Div 3 Most Consistent Nicholas Jamonts
Div 3 Players Player David McClatchey
Div 3 Mens 321 David McClatchey
Div 4 Most Consistent Tristan Reed
Div 4 Players Player Jeff Wilson-Shipley
Div 4 Coaches Award Sammy Hay
Div 7 Most Consistent Lewis Kemp
Div 7 Players Player Aaron Golledge
Div 7 Team Player Dan Egan
Div 7 Mens 321 Corey Anderson
Div 8 Most Consistent Aaron Foy
Div 8 Players Player / 321 Matt Watson
Div 8 Team Player Troy Heland
Masters 2 Most Consistent Jason Good
Masters 2 Players Player / 321 Stuart Wise
Masters 2 Team Player Sam McKinnon
Masters 4 Most Improved Rod Covell
Masters 4 Players Player / 321 Cory Karl
Masters 4 Team Player Nick Thompson
Womens Awards  
Div 1 Coaches Award Rebbeca Manning
Div 1 Most Consistent Katrina Polihronidis
Div 1 Players Player Jessica Osbourne
Div 3 Coaches Award Meghan Finch
Div 3 Most Consistent Meghan Finch
Div 3 Players Player Emma Hooper
Div 4 Coaches Award Emily Ritchie
Div 4 Most Consistent Stephanie Tozer
Div 4 Players Player Lizzie Uhr

2014

Award Recipient
2014 Senior Referee of the Year Chris Smith
2014 Junior Referee of the Year Bradley McGrath
U12 Best & Fairest Award Daniel Misseri and Andreu Videnovic
Girls U12 Best & Fairest Award Shannon Harriott
U13 Best & Fairest Award Geu Ayuel
Girls U13 Best & Fairest Award Hailey Hindhaugh
U14 Best & Fairest Award Toby Stockbridge
Girls U15 Best & Fairest Award Brianna Gillespie
U16 Best & Fairest Award Finn Manningdale
U12 Div 1 Coaches Award Liam Adams
U12 Div 3 Coaches Award David O'Brien
U12 Girls Coaches Award Persia Yette
U13 Div 2 Coaches Award Blake Mott
U13 Girls Coaches Award Sarah Lang
U14 Div 1 Coaches Award Sam Thornhill
U15 Girls Coaches Award Trish Chipangura
U15 Girls - Bazingas Coaches Award Martina Prusa
U16 Div 2 Coaches Award Tom Rankin
2014 Jnr Club Person Male Zachary Saunderson
2014 Jnr Club Person Female Keely Adams
Senior Club Player of the Year 2014 Brad Francis
Senior Female Club Player of the Year 2014 Daniella Wilsener
Golden Boot 2014 David McClatchey
2014 Steve Duffy Good Bloke Award Richard Wise

2013

2013 Referee of the Year – Rebecca Wicken

2013 Best New Referee – Jaxon Hanily

U12 Best & Fairest Award – Zachary Saunderson

Girls U12 Best & Fairest Award – Elina Spannari

U13 Best & Fairest Award – Bul Juach

Girls U13 Best & Fairest Award – Sarah Campbell

U14 Best & Fairest Award – Kyle Gallagher

Girls U15 Best & Fairest Award – Eleanor Cocks

Girls U17 Best & Fairest Award – Katie Ryan-Baker

U18 Best & Fairest Award – Dale Larsen

U12 Div 2 Coaches Award – Corey Graham

U12 Girls Coaches Award – Anita Prihanggoto

U13 Div 2 Coaches Award – Riley Willcox

U14 Div 2 Coaches Award – Bailey Ross

U15 Div 2 Coaches Award – Andrew Nolan

U15 Girls Coaches Award – Samantha Thomson

U17 Girls Coaches Award – Jaimee Thompson

U18 Div 2 Coaches Award – Dominic Ross

Coach of the Year 2013 – Ashish Madan

2013 Jnr Club Person Male – Taylor O'Connor U14/2

2013 Jnr Club Person Female – Brianna Gillespie U15 Girls

Senior Club Player of the Year 2013 – Alan Rankine

Senior Female Club Player of the Year 2013 – Amelia Gulliver SL1

Golden Boot 2013 – Mathew Watson

2013 Steve Duffy Good Bloke Award – Mark Young

2012

2012 Best & Fairest Award U12 Boys – Jaxon Hanily

2012 Best & Fairest Award U12 Girls No Award

2012 Best & Fairest Award U13 Girls – Caitlin Nichols

2012 Best & Fairest Award U14 Boys – Paul Guyder and Yousif Mohamed

2012 Best & Fairest Award U16 Boys – Cody Lindsay

2012 Best & Fairest Award U18 Boys – Jacob Ayuel

2012 Coach of the year – Harry Leins

2012 Golden Boot – Ryan Bray Div 5

2012 Jnr Club Best & Fairest Brian Golledge Shield Male – Jason Wright (U14/3)

2012 Jnr Club Best & Fairest Lina Poretti Shield Female – Emily Davis (U13/3)

2012 Steve Duffy Good Bloke Award – Nick Thompson

2012 New Referee of the Year – Duncan Gammage

2012 Referee of the Year Senior – Caleb Walters

2012 Senior Club Player of the Year Mens – Adam Butler

2012 Senior Club Player of the Year Womens – Digby Bretherton (Women's SL4)

2011

2011 Best & Fairest Award U12 Girls – Emily Davis

2011 Best & Fairest Award U12 Boys – Eoin Garton

2011 Best & Fairest Award U13 Boys – Ali Sameeh

2011 Best & Fairest Award U15 Girls – Ieasha Williams

2011 Best & Fairest Award U15 Boys – Chris Whitworth and Cody Lindsay

2011 Best & Fairest Award U16 Boys – Jack Bower

2011 Best & Fairest Award U18 Boys – John Mammoliti

2011 Coach of the year – Alex Miranda

2011 Golden Boot – Shane Swantson

2011 Jnr Club Best & Fairest Brian Golledge Shield Male – Matthew Connor (U16)

2011 Jnr Club Best & Fairest Lina Poretti Shield Female – Rebecca Wicken (U12 Girls)

2011 Steve Duffy Good Bloke Award – Michael Duncan

2011 Referee of the Year Junior – Daniella Cecere

2011 Referee of the Year Senior – Conor Nolan

2011 Senior Club Player of the Year Mens – Sean McCaffrey

2011 Senior Club Player of the Year Womens – Emma Gillies (Premier League U18)

2010

2010 Best & Fairest Award U13 Boys – Shaun Neuss and Anthony Karadonis

2010 Best & Fairest Award U14 Boys – Chris Whitworth

2010 Best & Fairest Award U14 Girls – Sonea Oxenham

2010 Best & Fairest Award U15 Boys – Kristopher Davis

2010 Best & Fairest Award U16 Boys – Dube Dumisani

2010 Coach of the year – Alan Rankine

2010 Golden Boot – Cian Maciejewski (25)

2010 Jnr Club Best & Fairest Brian Golledge Shield Male – Cody Lindsay U14

2010 Jnr Club Best & Fairest Lina Poretti Shield Female – Leasha Williams U14

2010 Steve Duffy Good Bloke Award – Stephen Hoare

2010 Referee of the Year Junior – Damian Montgomery

2010 Best New Referee of the Year – Joel Howe

2010 Senior Club Player of the Year Mens – Richard Wise

2010 Senior Club Player of the Year Womens – Kim Crocker (Premier League)

2009

2009 Best & Fairest Award U13 Boys – Brianna Warden

2009 Best & Fairest Award U14 Boys – Jack Green

2009 Best & Fairest Award U14 Girls – Katlyn Adamovich

2009 Best & Fairest Award U15 Boys – Michael Brockman-Rees

2009 Best & Fairest Award U16 Girls – Ashleigh Smith

2009 Coach of the year – Peter Auld

2009 Golden Boot – Michael Valter

2009 Jnr Club Best & Fairest Brian Golledge Shield Male – Eoin Ryan Hicks

2009 Jnr Club Best & Fairest Lina Poretti Shield Female – Ellyse Dahl

2009 Steve Duffy Good Bloke Award – Nick Thompson

2009 Referee of the Year Junior – Jake Wilsener

2009 Referee of the Year Senior – Daniel Francis

2009 Senior Club Player of the Year Mens – Hugh Gulliver

2009 Senior Club Player of the Year Womens – Cian Maciejewski

2008

2008 Best & Fairest Award U13 Boys – Jack Bower

2008 Best & Fairest Award U13 Girls – Jennifer Chick

2008 Best & Fairest Award U14 Boys – Aaiden Bellingham

2008 Best & Fairest Award U14 Girls – Samantha Price

2008 Best & Fairest Award U15 Girls – Brittany Whitworth

2008 Best & Fairest Award U16 Boys – Andrew Cusack

2008 Coach of the year – Herwig Reinhart

2008 Golden Boot – Michael Valter

2008 Jnr Club Best & Fairest Brian Golledge Shield Male – James Benivento

2008 Jnr Club Best & Fairest Lina Poretti Shield Female – Teelah Dunn

2008 Steve Duffy Good Bloke Award – Dan Gunnell

2008 Referee of the Year – New – Jack Green

2008 Referee of the Year Junior – Sam Karjalainen

2008 Referee of the Year Senior – Danny Temple

2008 Senior Club Player of the Year Mens – Bruce Cunningham

2008 Senior Club Player of the Year Womens – Claire Gibbons

2007

2007 Best & Fairest Award U12 Boys – Bradley Dhu

2007 Best & Fairest Award U12 Girls – Jacqueline Dowling

2007 Best & Fairest Award U13 Boys – Cassandra Richer

2007 Best & Fairest Award U13 Girls – Claire Boschert

2007 Best & Fairest Award U14 Boys – Ahmed Hendricks

2007 Best & Fairest Award U14 Girls – Katelyn Finlayson

2007 Best & Fairest Award U15 Boys – Joseph Genders

2007 Best & Fairest Award U16 Boys – Rahat Majumder

2007 Best & Fairest Award U16 Girls – Roseanna Bink

2007 Coach of the year – Chris Behrens

2007 Golden Boot – Paulo Romero and Alan Rankine

2007 Jnr Club Best & Fairest Brian Golledge Shield Male – Jack Bower

2007 Jnr Club Best & Fairest Lina Poretti Shield Female – Samantha Price

2007 Steve Duffy Good Bloke Award – Jason Sturrock

2007 Referee of the Year - New – Jesse Coppin

2007 Referee of the Year Senior – Michael Fiorese

2007 Senior Club Player of the Year Mens – Aaron Isfahani

2007 Senior Club Player of the Year Womens – Vanessa Burdett

2006

2006 Best & Fairest Award U12 Boys – Matthew Connor

2006 Best & Fairest Award U12 Girls – Samantha Price

2006 Best & Fairest Award U13 Boys – Roderick Kong

2006 Best & Fairest Award U13 Girls – Adriana Smith

2006 Best & Fairest Award U14 Boys – Robin Lavers

2006 Best & Fairest Award U15 Girls – Ellen Ashton

2006 Best & Fairest Award U18 Boys – Ryan Betts

2006 Coach of the year – Stuart Hay

2006 Golden Boot – Stuart Wise

2006 Jnr Club Best & Fairest Brian Golledge Shield Male – Daniel Sparrow

2006 Jnr Club Best & Fairest Lina Poretti Shield Female – Erika Pennyfield

2006 Steve Duffy Good Bloke Award – Mark Young

2006 Referee of the Year Junior – Michael Voung

2006 Referee of the Year Senior – Adam O'Connor

2006 Senior Club Player of the Year Mens – Stuart Wise

2006 Senior Club Player of the Year Womens – Robyn Richie

2005

2005 Best & Fairest Award U11 Boys – Jacob Shaw

2005 Best & Fairest Award U11 Girls – Ashleigh Leach

2005 Best & Fairest Award U12 Boys – Aaiden Bellingham

2005 Best & Fairest Award U12 Girls – Kate Donohoe

2005 Best & Fairest Award U13 Boys – Ian Thai

2005 Best & Fairest Award U14 Boys – Luke Monaghan

2005 Best & Fairest Award U14 Girls – Jaime Isfahani

2005 Best & Fairest Award U16 Girls – Monica Ahn and Carina Konza

2005 Best & Fairest Award U18 Boys – Brendan Butler

2005 Coach of the year – John Broekhuyse

2005 Golden Boot – David McClatchey

2005 Jnr Club Best & Fairest Brian Golledge Shield Male – Thomas Dimadis

2005 Jnr Club Best & Fairest Lina Poretti Shield Female – Jasmine Brant

2005 Steve Duffy Good Bloke Award – Kevin Murphy

2005 Referee of the Year Junior – Stuart Boschert

2005 Referee of the Year Senior – Andrew Luck

2005 Senior Club Player of the Year Mens – Ryan Schroder

2005 Senior Club Player of the Year Womens – Carmel Ainsworth

2004

2004 Best & Fairest Award U11 Boys – Andrew Cusack

2004 Best & Fairest Award U11 Girls – Emily Crabb

2004 Best & Fairest Award U12 Boys – Joss Whitford and Joseph Genders

2004 Best & Fairest Award U13 Boys – Deni Vrbat

2004 Best & Fairest Award U13 Girls – Kaytlin Hancock, Eve Huadsawart, Ester Luteru and Briege O'Brien

2004 Best & Fairest Award U14 Boys – Marko Savic

2004 Best & Fairest Award U15 Boys – Brenton McDonald

2004 Best & Fairest Award U15 Girls – Jasmine Brant

2004 Best & Fairest Award U16 Girls – Sarah Bolin

2004 Best & Fairest Award U17 Boys – Joseph Mammoliti

2004 Coach of the year – John Hearps

2004 Golden Boot – Lee Cale

2004 Jnr Club Best & Fairest Brian Golledge Shield Male – Alex Rodriguez

2004 Jnr Club Best & Fairest Lina Poretti Shield Female – Nyassa Waterford

2004 Steve Duffy Good Bloke Award – Stuart Boschert

2004 Referee of the Year Junior – Brenton McDonald

2004 Referee of the Year Senior – Tim Hensby

2004 Senior Club Player of the Year Mens – David Arnold

2003

2003 Best & Fairest Award U11 Boys – Kynan Dodd

2003 Best & Fairest Award U11 Girls – Joana Tabulutu and Grace Tosic

2003 Best & Fairest Award U12 Boys – Johnathon Watt

2003 Best & Fairest Award U12 Girls – Jessica Bereth

2003 Best & Fairest Award U13 Boys – Stephen Batten

2003 Best & Fairest Award U14 Boys – Kole Aitken

2003 Best & Fairest Award U14 Girls – Jasmine Brant and Emily Davidson

2003 Best & Fairest Award U15 Boys – Steven Ward

2003 Best & Fairest Award U15 Girls – Corrina Dodd

2003 Best & Fairest Award U17 Boys – Keith Davidson

2003 Coach of the year – Greg Smith

2003 Golden Boot – Rohan Smith

2003 Jnr Club Best & Fairest Brian Golledge Shield Male – Ryan Goodall

2003 Referee of the Year Junior – Matthew Rankine and Amy Sutton

2003 Referee of the Year Senior – Adam O'Connor

2003 Senior Club Player of the Year Mens – Andrew Kiley

2002

2002 Best & Fairest Award U11 Boys – Brett Robinson

2002 Best & Fairest Award U11 Girls – Roseanna Bink

2002 Best & Fairest Award U12 Boys – Junior Del Aguila

2002 Best & Fairest Award U13 Boys – Alexander Rodriguez

2002 Best & Fairest Award U13 Girls – Emily Davidson and Katina Harrison

2002 Best & Fairest Award U15 Boys – Stephen Mammoliti

2002 Best & Fairest Award U15 Girls – Katharine Duck

2002 Best & Fairest Award U16 Girls – Amelia Bogatko, Clare Costello and Sara Duck

2002 Coach of the year – John Gosper

2002 Golden Boot – Lee Cale

2002 Jnr Club Best & Fairest Brian Golledge Shield Male – Thomas Wilke

2002 Referee of the Year Junior – Michael Hatfield

2002 Referee of the Year Senior – Royston Barker

2002 Senior Club Player of the Year Mens – Rohan Smith

2001

2001 Golden Boot – Rohan Smith

2001 Senior Club Player of the Year Mens – Stuart Wise

1994

1994 ACT Soccer Academy – Goerge Cattanach

1994 ACT Youth Player of the Year – Shokur Monshizada

1994 Club All Age Best and Fairest – Stuart Wise

1994 Club Person of the Year – Liz Behnke

1994 Order of Australia Award – Brian Golledge

1993

1993 Jnr Club Best & Fairest Brian Golledge Shield Male – Tin Lam

1989

1989 Club All Age Best and Fairest – Garry Pettett

1989 Club Person of the Year – David Polak

1989 Jnr Club Best & Fairest Brian Golledge Shield Male – P. Phommasiesy